Askerde Neden Tıraş Olunur?
  1. Anasayfa
  2. Askeri Bilgiler

Askerde Neden Tıraş Olunur?

0

Askerde Neden Tıraş Olunur? Eğer askeri personelin temel eğitimdeki fotoğraflarını gördüyseniz, hepsinin kafasının kazındığını veya çok kısa bir saç kesimi yaptığını bileceksiniz. Ama bunun neden olduğunu biliyor musun? Askerde neden kafanızı tıraş ediyorlar?

Başlangıçta ordu, temizliği sağlamak ve korumak için saçınızı keserdi. Ancak bugün, askeri tıraşlı kafalar ve askeri vızıltı kesiminin kaybolması için birçok başka neden sayılabilir.

Acemi askerler, temel askeri eğitime ulaştıktan kısa bir süre sonra vızıltılarını keserler. Daha sonra, temel eğitimin geri kalanında, acemiler haftada bir kez kesintiye uğrar. Dalın durumuna göre vızıltı tekrarlanmayabilir ancak arka ve yan kısımları kısaltılabilir.

Başlangıçta, erkek acemiler, yakın vızıltı kesimiyle meydana gelen ciddi farklı değişiklik nedeniyle kafalarını kazımış gibi görünüyorlar. Ancak temel eğitimden mezun olduklarında acemilerin saçları biraz daha fazla olacak ve daha görünür hale gelecektir.

Acemi askerler temel eğitimden ayrıldıklarında, askeri üyeler ya vızıltılarını giymeye devam edebilir ya da yeni onaylanmış yönetmelik saç kesimini yaptırabilirler.

Orduda, Hava Kuvvetlerinde veya Deniz Piyadelerinde olmalarına bakılmaksızın, işe alınanların göreve başlama kesintisi almasının bir nedeni standardizasyondur. Yani herkes üniformalı askerlere benziyor. Bu, özel olarak birliklere ve genel olarak orduya profesyonel bir görünüm kazandırır.

Eğer uzun saçlarınız varsa bakımının zahmetli olduğunu bilirsiniz. Ordu’nun mürettebat kesimi gibi kısa saçlar, yönetim ve bakımın çok fazla zaman ve çaba gerektirmemesini sağlar. Örneğin duşta geçirdiğiniz zamanı kısaltabilirsiniz. Sadece başınızı veya saçınızı temiz bir havluyla silmeniz yeterlidir ve şekillendirici kremler gibi diğer saç ürünlerini kullanmanıza gerek yoktur.

Uzun saçlar, özellikle rüzgarlı havalarda, askeri personelin sıklıkla kullandığı kask, maske, silah gibi ekipmanlara kolayca kapılabilir. Bu, hangi operasyonda veya görevde bulunursa bulunsun, üyelerin verimliliğine müdahale edebilir.

Ayrıca uzun saç her zaman yüzü düzgün bir şekilde çerçevelemez. Rüzgarla karşılaştığında yüzün her yerine uçup gözlerin içine düşebilir. Bu, üyelerin vizyonunu ve operasyonlar ve görevler sırasında iyi performans gösterme yeteneğini etkileyebilir. Aynı zamanda oldukça sinir bozucu olabilir. Bu nedenle kısa saç idealdir.

Özel durumlarda, Donanma SEAL’leri ve Yeşil Bereliler gibi özel operasyon kuvvetlerinin, operasyonlar ve görevler sırasında sivil nüfusa karışmak için standart düzenlemelerden caymasına izin verilmektedir. Buna “sosyal kamuflaj” da deniyor. Başlarını ve yüzlerini uzatmalarına ve böylece atipik veya şüpheli görünme risklerini azaltmalarına izin verilebilir.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir