Askeri Personel Alımları 2024
0

Sizlerinde merak ettiği askeri personel alımları Türkiye ‘de gün geçtikçe artmakta olduğu aşikardır. Günümüz şartlarında askeri personel alımları oldukça rekabet görmektedir. Buna sebep olan etkenler ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve iş bulmada zorlanan kişilerdir. Peki ama askeri personel olmamız için bizlere gerekli olan şeyler nelerdir?

Askeri-Personel-Alımları
Askeri-Personel-Alımları

Askeri Personel Alımları 2024

Askeri personel olabilmemiz için öncelikle MSB ve JSG sitelerindeki alımları sürekli olarak takip etmemiz gerekmektedir. Bu alımlara tabi olabilmemiz ve başvuru şartlarını karşılamamızda gerekir. Başvurumuzu yaptıktan sonra başvuru kılavuzunu indirip detaylıca incelememiz gerekiyor. Başvuru kılavuzunda sizlere başvuru esnasında istenilen başvurunuzu olumlu geçebilmesi için gerekli şartlar yer almaktadır.

Askeri Personel Alımları 2024

Başvuru şartlarına göz atacak olursak şartlar genellikle şöyledir ;

 1. İlk sırada Türk vatandışı olmamız gerekmektedir. 2. bir vatandaşlığınız var ise türk kökenli olmanız gerekmektedir.
 2. En az 18 yaşınıza girmiş olmanız ve 27 yaşınızdan gün almamış olanız gerekir.
 3. En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir.
 4. Belirtilen sağlık şartlarını karşılayabilmeniz gerekmektedir.
 5. Başvuru kılavuzundaki boy ve kilo şartlarını karşılamanız gerekir. Boyunuz kısa veya zayıf iseniz bu şart sizleri biraz zorlayabilir.
 6. Kpss’den geçerli bir not almanız gerekir bu not en az 50 ve üstüdür. Başvuru yapan kişilerin genellikle kpss puanı 70 ve üzeridir bunun için 50 barajını geçseniz bile elemelerde elenme durumunuz vardır.
 7. Vucudumuzda herhangi bir dövme veya kesici bir iz olmaması gerekir.

Askeri Personel Alım Şartlarından Sonra Bizleri Neler Bekliyor?

Askeri personel alım şartlarından sonra yapmış olduğunuz alıma göre şartlar değişebilir. Genel olarak başvurudan olumlu sonuç alan adayların daha sonrası için spor mülakatına tabi olduğu görünmüştür.

Spor ve sözlü mülakata nasıl gitmeliyim ?

 1. Yapmış olduğunuz başvurudan sonra sizler ilk olarak spor mülakatına tabi olursunuz. Spor mülakatı için mülakat yerine bir gün önceden gidip dinlenmeniz sizler için yararlı olacaktır.
 2. Yanınızda spor kıyafeti mutlaka götürün. ( Temiz içlikte götürmenizde yarar vardır.)
 3. Spor mülakatı öncesi çok bir şey yiyip içmeyin ziraa mülakat esnasında zorlanacağınız için sizleri kötü bir  duruma sokabilir.
 4. Spor mülakatında genellikle ilk olarak mekik, şınav , barfiks  ve koşu bulunur.
 5. Spor mülakatından her bir uygulama için tam not almanız için 50 adet yapmanız gerekir. İdeal olanı ise 20 mekik , 10-15 arası barfiks , 25-30 şınavdır.
 6. Koşu ise 400 metre ve üzerinde bir koşu istenilebilir ve burada koşuyu erken bitirmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse 2 dakika süreniz var ise 1 dakika 30 saniyede bitirmeniz sizlere yüksek puan verir.

Sözlü Mülakata Nasıl Gidilir?

Askeri personel alımları için sözlü mülakat genellikle spor mülakatı sonrasında olur. Bu mülakat esnasında spordan çıktığınız için üzerinizi değiştirmeniz ve göze hitaben iyi görünmenizde fayda vardır.

Sözlü mülakat için beklerken sakin olunuz sıranızın gelmesini ve o sırada sizlerden istenmiş olan evrakları sırası ile düzenleyin. Kurul sizi içeri çağırdığında askerilik görevini yapmış arkadaşlar bilir tekbir vererek sizlere gösterilen yerde durunuz. Eğer oturmanız için bir sandalye var ise kurul üyeleri size oturun demeden asla oturmayın. Bu sizin işe olan saygınızı ve ciddiyetinizi gösterir. Sizlere sorular sorulacaktır ve cevap vermeniz düşünmeniz dahası düşünce yapınızı öğrenmeye yönelik sorular olacaktır. Bu soruları kurul üyeleri sizlere sormaya başladığında sırayla ve ciddi bir şekilde cevap vermeniz kuruldan olumlu sonuç almanızı sağlar.

Askeri Personel Alımı Sözlü Mülakatı Geçince Neler Yapılır?

Sözlü mülakatı geçtikten sonra dışarı çıktığınızda elinizdeki sonuç evraklarını teslim edersiniz ve bulunduğunuz şehirdeki hastaneye heyet raporu almanız için kayıt oluşturulur. Bu kayıt askeriyenin kendi sistemindir. Yani başka bir şehirde heyete girmeniz durumunda askeriye bunu kabul etmeyecektir. Heyet raporu almanız için genellikle 45 gün gibi süre tanımlanır. Bu süre zarfında hastanenin heyet hekimlerine görünmeniz ve heyet kuruluna girip olumlu bir sonuç almanız gerekmektedir. Heyet sonucunu hastane ilgili kuruma göndermektedir. Sizlerede verilen bir nusra olacaktır bunun fotokopisini siz alıp aslını sizlerde kargo ile yollayabilirsiniz.

Yorumlar Kısmında Sizlerde değerlendirmelerinizi yazabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler

Soru Cevap Sitemizde sizlerde soru ve cevaplarınızı yazabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir