Astsubay Eğitimi Kaç Ay?
2

Astsubay Eğitimi Kaç Ay? Eğitimde Maaş Veriliyor Mu? , Astsubay adayları belirli bir eğitimden geçmek zorundadır. Astsubay eğitimlerine geçmeden önce adayların sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.Sınavdan başarılı olan kişiler astsubay eğitim merkezlerine yönlendirilir. Astsubaylık eğitim merkezleri ASEM denilen eğitim alanlarında kişilere sunulur. Burada astsubay adayları mezun olduktan sonra astsubay rütbesini kazanmış olurlar.,

ASEM’e  Başvurulurken Adaylarda Aranan Kriterler 

Astsubay adaylarının eğitim yerleri ASEM olarak bilinmektedir. ASEM’e başvurulurken adaylarda aranan kriterler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır:

  • Adayların KPSS notu almaları gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır
  • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmalıdır.
  • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilmekte olan şartlara uyum sağlamalıdır.
  • Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarında yer almamalıdır.

ASEM Öğrencilerine Eğitim- Öğretim Sürecinde Maaş Verilir Mi?

Muvazzaf astsubay adaylarına Milli Savunma Bakanlığı’nda yer almakta olan eğitim kurumlarında askeri öğrencilere ödenen miktar kadar ödeme yapılır.Sözleşmeli astsubay adaylarına 4678 sayılı  Kanun hükümleri çerçevesinde ön sözleşme aylığı olarak ödenmektedir.

ASEM Öğrencileri JSGA’da Hangi Sosyal İmkanlardan Yararlanabilirler?

ASEM öğrencileri JSGA yerleşkesi içerisinde sosyal imkanlardan yararlanabilme hakkına sahiptirler. Bu sosyal imkanlar başta kapalı-açık yüzme havuzu olmak üzere spor tesisleri,tv izleme salonları, restaurant, kütüphaneler, sosyal tesisler ve kafeteryalardan yararlanabilirler.

ASEM Öğrencilerinin yurt dışına çıkma imkanı var mıdır?

Gelecekte vatani vazifelerini yerine getirmek için astsubaylık görevini yapmak isteyen öğrencileri ASEM’ler karşılamaktadır. ASEM’in açılımı Astsubay Eğitim Merkezi olarak kabul edilir. Burada astsubay adaylarının görmeleri gereken pek çok dersler vardır. Bu dersler arasında Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, Matematik, Silah atış talimler gibi dersler verilmektedir. ASEM’de verilmekte olan dersleri başarılı bir performans ile geçmeye hak kazanamayan öğrenciler ne yazık ki astsubay olamazlar.

Astsubay olmak için belli bir başarı göstermiş olmaları aslında zorunluluk bildirmektedir. ASEM  ile birlikte aynı zamanda öğrenciler astsubaylığın temel yapı taşlarını da kazanmış olurlar. ASEM öğrencilerinin diğer yüksek öğrenim gören öğrenciler gibi yurt dışına çıkabilme hakları yer almaktadır. ASEM öğrencileri ülkemiz genelinde şu anda daha çok üniversite öğrencilerine yönelik olan Erasmus projesine başvurarak kısa zaman içinde yurt dışına çıkabilme imkanına sahiptirler. Erasmus programı ile birlikte ASEM öğrencileri yeni bir yabancı dil de öğrenme fırsatı yakalamış olacaklardır.

ASEM’de Temel Dersler Var Mıdır?

Astsubay adayı olan gençlerin özellikle ASEM merkezinden başarılı not ortalamaları ile mezun olmaları gerekmektedir. ASEM merkezini başarılı notlar alan öğrenciler aynı zamanda astsubay almaya da hak kazanmış olurlar. Astsubaylık Eğitim Merkezi olarak kabul edilen ASEM’de başta intibak olmak üzere kolluk uygulaması,temel intibak eğitimleri, kayıt kabul gibi temel eğitim dersleri öğrencilere verilmektedir. KPSS notunda başarılı bir puan alan (KPSS sınavlarında ÖSYM’nin ASEM’e giriş için belirlediği puanı almaya hak kazanan, sağlık problemi olmayan (yanık, çizik, kırık geçmişi olmayan)

Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından daha önce ayrılmamış olan ya da daha öncesinde Jandarme ve Sahil Güvenlik eğitim kurumları ile ilişiği olmayan herkes ASEM’i kazanarak astsubaylık için eğitimler almaya başlayabilme imkanına sahiptir.

ASEM’de Parkur Yer Alır Mı?

Astsubay adaylarının mutlaka eğitim almaları gerekmekte olan ASEM’de adaylar parkur eğitimlerine tabii tutulurlar. Parkur eğitimleri öncesinde astsubay adayları fiziki koordinasyonlara girerler. Burada fiziki koordinasyonu başarılı olan astsubay adayları parkura girmeye hak kazanırlar. Parkur eğitimleri özellikle ifade edilmesi gerekir ki yalnızca astsubaylığa geçiş için de olmaz.  Bunun yanı sıra polislik alımlarında da mutlaka parkurdan polis adaylarının başarılı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir. ASEM parkurda en yüksek puan 40 saniye ile sınırlıdır.

Yani astsubay adayları 40 saniyeyi aşmadıkları sürece ASEM parkurunda başarılı olmuş olurlar. Bu sebepten dolayı parkurda dayanıklılık, sağlamlık , güç ve sağlığın yanı sıra beraberinde hız da son derece önemli kurallardan biri olarak kabul edilir. 40 saniyeyi aşmadığınız sürece sizler de ASEM parkurunda kıyasıya bir mücadele vererek astsubay olabilme hakkına sahipsiniz.Bunun yanı sıra ASEM parkurunda astsubaylık için ASEM parkuru sıralaması son derece önemli hususlardan biri olarak karşınıza çıkmaktadır. ASEM adaylarının parkurda 57 saniyeyi hiçbir şekilde doldurmamaları gerekmektedir. 57 saniyeyi aşan astsubay adayları ne yazık ki sıralamanın en alt kısımlarında yerlerini alacaklardır. Astsubay adaylarının parkuru hızlı bir şekilde saniyeler içinde tamamlamaları için vücutlarında herhangi bir sağlık problemlerinin de olmamaları gerekmektedir. Sağlıklı, dinamik bir vücut yapısına sahip astsubay adaylarının parkuru kısa süre içerisinde başarılı bir şekilde tamamlamaları oldukça sık karşılaşan durumlardandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir