Astsubay Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?
1

Astsubay Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır? Türk Silahlı Kuvvetleri  bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte olan astsubaylar için sağlık kurulundan rapor alma şartı aranmaktadır. Yani astsubay olmak isteyen adayların sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir. Siz kıymetli okuyucularımıza bu yazımızda astsubay sağlık kurulu raporu nasıl alınır’ sorusunun cevabını detaylı olarak ele alıp aktarmak isteriz.Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Astsubay Sağlık Kurulu Raporu 

Astsubay sağlık raporu almanın iki şartı vardır. Bu şartlar ise Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmektedir. Astsubay Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır  Astsubay sağlık kurulu raporunun verilmesinde askeri personelin yatalak olması ya da bakıma muhtaç olması durumları göz önünde bulundurulur. Yani dolayısıyla askeri personel bakıma muhtaç ise ya da yatalak duruma gelmiş ise astsubay sağlık kurulu raporu alarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bu durumu beyan edebilir. Astsubay sağlık raporunu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne müracaat eden kişi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kararları doğrultusunda bazı önemli gerekçelere tabii tutulacaktır.

Astsubay Sağlık Kurulu Raporu’nu Türk Silahlı Kuvvetleri Kaç Günde Çıkarır?

Astsubaylar Astsubay sağlık raporlarının çıkışını Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bekleyeceklerdir.Burada astsubayların bekleme süreleri duruma göre değişkenlik göstermektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri başta astsubayın yatalak olma durumu olmak üzere engellilik durumuna ya da bakıma  muhtaç durumda olup olmadığına detaylı olarak bakmaktadır. Tüm şartlar ayrıntılı olarak sağlandıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Astsubaylık Sağlık Kurulu Raporu’nu en geç 30 gün içerisinde çıkartarak ilgili kişilere bildirmiş olur.  Burada Türk Silahlı Kuvvetleri incelemeler esnasında astsubayın bütün muayene sonuçlarını,tahlil ve tetkikleri ve son olarak formları baştan sonra detaylı bir şekilde kontrol eder. Astsubay sağlık kurulu raporuna uygunluk göstermeyen astsubayların rapor kurulunda rapor talepleri reddedilerek taraflarına yine aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bildirilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Kurulu Raporu Nereye Verilir?

Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık kurulu raporları Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bütün gerekli tetkik ve kontroller detaylı olarak incelendikten sonra teslim edilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Astsubaylık Sağlık Kurulu Raporu Kaç Gün Sürer?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kararları doğrultusunda gerçekleştirilecek olan Astsubaylık sağlık kurulu raporları sürece  astsubay adayları tarafından kayıt yaptırıldıktan sonra resmen başlamış olur. İşte tam da bu bağlamda kaydını yaptırmış olan astsubaylar, astsubaylık sağlık kurulu raporu almak için 10 günlük bir sürece tabii tutulur. Bu 10 gün içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri bütün sağlık raporlarını tek tek inceler ve detaylı olarak analiz yapar. Analiz esnasında sağlık kurulu raporu almak isteyen adayların bütün tetkik, tahlil işlemleri tamamlandıktan sonra kişilere bu durum bildirilir.

Astsubaylık Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Astsubaylık sağlık kurulu olmak isteyen adayların bazı önemli hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bu bağlamda asla tavizi ön planda koymamaktadır. Astsubayların sağlık kurulu raporu almalarını belirledikten sonraki işlemlerde astsubayların ilk 10 gün içerisinde bütün sağlık sorunlar, sağlık taramaları ve incelemeleri detaylı olarak rapor edilir. Raporlar büyük bir titizlikle incelendikten sonra ilk 10 gün içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri kararlarını açıklar. Bazen bu durum 30 günü bulabilir. Bu ise hiç kuşkusuz ki yoğunluktan kaynaklı olan bir süre uzaması olarak karşınıza çıkar. Bunun yanı sıra 182 numaralı hat üzerinden Sağlık Bakanlığı’na bağlanarak  Ek Bina Sağlık Kurulu Heyeti için rapor alabilme hakkına sahipsiniz.  MHRS ya da 182 numaralı Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan iletişim numaralarından oldukça kolay bir şekilde astsubaylık sağlık kurulu heyet raporu alabilme imkanınız yer almaktadır.

Astsubaylık Sağlık Kurulu Raporunda Nelere Bakılmaktadır?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde değerlendirmeleri yapılan ve belli, kesin bir karara varılmakta olan Astsubaylık sağlık kurulu raporunda adaylarda nelere detaylı olarak bakıldığından kısa bir şekilde bu yazımızda belirtmek isteriz. Öncelikle belirtilmesi gerekir ki adayları Akciğer grafisi, direkt üriner sistem grafisi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin detaylı olarak incelediği tetkiklerdir. Daha sonrasında ise adaylardan idrar muayenesi istenir. İdrar muayenesinde tam idrar muayenesi şartı aranmaktadır. Astsubaylık sağlık kurulu raporunda bir diğer incelenen tetkik hiç kuşkusuz ki adayların açlık kan tahlil sonuçları, EKG ve ultrasyonografi gibi bütün sonuçları detaylı olarak incelenip araştırılmaktadır. Eğer adaylarda herhangi bir şekilde sorun meydana gelmez ise astsubaylık sağlık kurulu raporu alabilme hakkına sahiptirler. Türk Silahlı Kuvvetleri raporun onaylanmasına izin verir.

Sizlerde merak ettiğiniz konuları Forum adresimizde konu açarak sorabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Gerekli bilgilerin tamaminin bulundugu bilgilendirici guzel bir sayfa. Tesekkur ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir