Güvenlik Soruşturması Nasıl Olur?
 1. Anasayfa
 2. Bilmeniz Gerekenler

Güvenlik Soruşturması Nasıl Olur?

1

Güvenlik Soruşturması Nasıl Olur? Güvenlik izni gerektiren federal bir pozisyona uygunluğunuzu belirleme sürecinin bir parçası olarak, bir soruşturma hizmet sağlayıcısı bir geçmiş araştırması yürütecektir. Araştırmacı, istihdamınız ve sabıka geçmişiniz de dahil olmak üzere hayatınızın çeşitli yönleri hakkında bilgi arayacaktır. Ajansların kapsamlı olması gerektiğinden, soruşturma önemli miktarda zaman alabilir ve bu süre, sponsor ajansınızın ihtiyaç duyduğunuzu söylediği izin düzeyine göre değişir. Durumunuza bağlı olarak, soruşturmanın tamamı tamamlanırken çalışmanıza olanak tanıyan geçici izin size verilebilir.

Müfettişler Neyi Arar?

Soruşturma sırasında araştırmacılar aileniz, ikametgahınız, suçunuz, alkol veya madde bağımlılığınız ve kredi geçmişiniz hakkında ayrıntılı bilgi toplayacak . Temel olarak, Standart Form (SF) 86’ya eklediğiniz bilgileri inceliyor ve doğruluyorlar.

Soruşturmacıların ne kadar derinlemesine ilerleyeceği, pozisyonunuz için gereken yetki düzeyine bağlıdır. Temizleme düzeyi, bilginin açıklanması halinde ulusal güvenliğe verilebilecek zarara göre belirlenir.

Güvenlik izni gerektiren federal bir pozisyona uygunluğunuzu belirleme sürecinin bir parçası olarak , bir soruşturma hizmet sağlayıcısı bir geçmiş araştırması yürütecektir. Araştırmacı, istihdamınız ve sabıka geçmişiniz de dahil olmak üzere hayatınızın çeşitli yönleri hakkında bilgi arayacaktır. Ajansların kapsamlı olması gerektiğinden, soruşturma önemli miktarda zaman alabilir ve bu süre, sponsor ajansınızın ihtiyaç duyduğunuzu söylediği izin düzeyine göre değişir. Durumunuza bağlı olarak, soruşturmanın tamamı tamamlanırken çalışmanıza olanak tanıyan geçici izin size verilebilir.

Arka Plan Araştırmasının Amacı

ABD Hükümetindeki belirli pozisyonlar, görevli kişilerin gizli bilgilere erişmesini gerektirebilir. Malzemelerin serbest bırakılması ulusal güvenliği ve ABD vatandaşlarının refahını riske atabilir. Bu nedenle, federal bir iş arayan herkesin hassas belgelerle ilgilenme yetkisine sahip olması ve karşılaştıkları bilgileri açıklamaması konusunda güvenilir olması gerekiyor.

Güvenlik izni geçmiş araştırması, kişinin güvenilirliğini ve federal hükümette görev almaya uygunluğunu doğrular.

Uygunluk gereklilikleri aşağıdaki gibi rol arayan kişiler için geçerlidir:

 • Federal çalışanlar,
 • Federal müteahhitler,
 • Federal gönüllüler veya
 • Askeri personel.

Soruşturma sırasında araştırmacılar aileniz, ikametgahınız, suçunuz, a*** veya madde bağımlılığınız ve kredi geçmişiniz hakkında ayrıntılı bilgi toplayacak . Temel olarak, Standart Form (SF) 86’ya eklediğiniz bilgileri inceliyor ve doğruluyorlar.

Soruşturmacıların ne kadar derinlemesine ilerleyeceği, pozisyonunuz için gereken yetki düzeyine bağlıdır. Temizleme düzeyi, bilginin açıklanması halinde ulusal güvenliğe verilebilecek zarara göre belirlenir.

Seviyeler şunları içerir:

 • Gizli: Bilginin açıklanması hasara neden olabilir.
 • Gizli: Bilginin açıklanması ciddi hasara neden olabilir.
 • Çok gizli: Bilginin açıklanması ciddi hasara neden olabilir.

Çok gizli materyallere erişim gerektiren pozisyonlara yönelik soruşturma, gizli verilere erişim gerektiren işlere göre daha sıkı olacaktır.

Bununla birlikte, süreçteki adımlar, temizleme düzeyi ne olursa olsun, benzer olacaktır. Onlar içerir:

 • Elektronik anketin alınması: Soruşturma hizmet sağlayıcısı geçmiş kontrolüne başlamadan önce, sponsor kurumunuz size elektronik bir anket ve imzalamanız gereken bir ibraname gönderecektir. Ayrıca parmak izlerinizi ve ikamet veya çalışma geçmişinizin bir listesi gibi destekleyici belgeleri de göndermeniz istenebilir.
 • Elektronik anketin gönderilmesi: Anketi doldurup yayınladıktan ve ek bilgileri sağladıktan sonra, her şeyi sponsor ajansınıza geri göndermelisiniz.
 • Geçmiş kontrolünün başlatılması: Sponsor teşkilatınız (yetkisi varsa), Savunma Karşı İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı (DCSA) veya başka bir yetkili kurum olabilecek soruşturma hizmet sağlayıcısı, geçmiş kontrolünüzü başlatacaktır.

Araştırmacı aşağıdaki kişilerle iletişime geçerek bilgilerinizi doğrulayabilir:

  • Kolluk,
  • Mahkemeler,
  • Kredi büroları,
  • İşverenler,
  • Eğitim Kurumları,
  • Ev sahipleri,
  • İş arkadaşları,
  • Komşular ve
  • Aile üyeleri.

Bilgi talepleri genellikle yazılı olarak yapılır. Ancak bazı durumlarda araştırmacı, aradıkları ayrıntıları almak için kişisel bir ziyarette bulunacaktır. Araştırmacı ayrıca SF86’nız hakkındaki ifadelerinizi açıklığa kavuşturmak için sizinle röportaj yapabilir.

Soruşturma Ne Kadar Sürüyor?

Soruşturmanın süresi ihtiyacınız olan izin düzeyine bağlı olacaktır. Üst düzey bilgiye erişim gerektiren pozisyonlar için bu süre daha uzun olacaktır.

Geçmiş kontrolü tamamlandıktan sonra ayrıntılar sponsor ajansınıza gönderilecek ve bu kurum size güvenlik izni verilip verilmeyeceğini belirleyecektir. Karar sizin muhakeme yeteneğinize, güvenilirliğinize ve güvenilirliğinize dayanmaktadır.

Soruşturma Sürerken Çalışabilir misiniz?

Soruşturma devam ederken geçici izin alarak geçici olarak çalışabilirsiniz. Bu, ön özgeçmiş kontrolünde sabıka geçmişinizde herhangi bir önemli sorun tespit edilmediğinde verilebilir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir