MSÜ Bölümleri
0

MSÜ ( Milli Savunma Üniversitesi ) Msü bölümleri ile ilgili bazı sorular olduğu aşikardır. Gelin burada sizlere bu bölümleri açıklayalım. Bunun öncesinde bu bölümler adındanda anlaşıldığı üzere askeri bir okulda bulunmaktadır. Hem askeri disiplin bunun yanı sıra lisans düzeyinde bir diploma sahibi olacaksınızdır. Sizlere sırası ile okulları ve bölümlerini aşağıda yazmaya çalışacağız.

MSÜ-BÖLÜMLERİ
MSÜ-BÖLÜMLERİ

MSÜ Bölümleri;

MSÜ Kara Harp Okulu Bölümleri

Msü Kara Harp Okulu Bölümleri bu bölümlere ait kısa bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 1. MSÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü ; Bu bölüm bütün lisans programları çerçevesinde sizlere askeri haberleşme ile ilgilide gerekli eğitimleri almanızı sağlar. Burada bu bölümün amacı sizlere analitik düşüne bilmeyi sağlam bir zemin hazırlamayı ön görmektedir.
 2. MSÜ Makine Mühendisliği Bölümü ; Bu bölüm sizlere Mekanik enerji ve Konstrüksiyon dallarında lisans eğitimi sunar. Bu bölümün amacı ise sizlere teorik düşünebilmeyi kazandırmaktır.
 3. MSÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ; Geoteknik, Hidrolik ve Ulaştırma dallarında sizlere lisans eğitimi sunar. Bu bölümde ise sizleri tam manasıyla bir inşaat mühendisi yapmak. Mühendisliğin temel bilgilerini sizlere kazandırarak inşaat alanındaki proplemleri çözümleyebilmeniz olacaktır.
 4. MSÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ; Adındanda görüldüğü üzere sizlere tam manası ile deneme yanılma yöntemi sunan ve bu ölçüde donanım, yazılım yeteneklerini kazandıran bir lisans eğitimi almanızı sağlar. Bu alanda sizlere verilen eğitim ile programlama dillerini ve geniş yelpazesi ile işletim sistemleri üzerinde bir çok şeyi tecrübe etmenizi sağlar.
 5. MSÜ Savunma Yönetimi Bölümü ; Bu alan milli savunma ve mücadele için önem arz eden bir lisans eğitimidir. Milli olması ayrı bir önem arz eden bu bölüm sizlere ileride oluşabilecek muharebe alanlarında muhakeme yetenklerinizi geliştirme ve en hızlı şekilde doğru kararları verebilmenizi kendinizi pratikleştirmeyi ön görür.
 6. MSÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü ; Bu bölümde ise uluslararası ilişkilerde sizlere analitik bir düşünme yapısı kazandırmaktır. Bu bölümde verilen eğitim ile ülkemizin bulunduğu bölge itibari ile tarihi ve küresel, siyasi, toplumsal ve ekonomik alanlarda geliştirmenizi sağlar. Bu alan sizlere doğru şekilde bir analiz yapabilme fırsatı verir.
 7. MSÜ Tarih Bölümü ; Bu bölümde göreceginiz eğitim sizlere çok bilinmeyen muharebe tarihini öğretir. Bir çok askeri bilgiyi burada öğrenir ve arşivleri görebilmenize olanak tanır. Türk ve dünya tarihini inceleyebilme fırsatı veren bu bölüm sizlere objektif bir analiz yapabilme fırsatı verir ve bu analizi kendi meslek bilginiz ile yapabilirsiniz.

MSÜ Hava Harp Okulu Bölümleri

Msü Hava Harp Okulu Bölümleri bu bölümlere ait kısa bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 1. MSÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği ; Bu bölümün amacı havacılık ve uzay alanlarında sizlere lisans değerinde bir eğitim vermektir. Bu alanda alacağınız eğitim ile uzay ve havacılık alanlarında iyi bir beceriye sahip olmanızdır.
 2. MSÜ Askeri Bilimler ; Harbiyeli askerlerin akademik bir eğitimle pilot subay yapmayı amaçlar. Burada verilecek olan eğitim yasa, yönetmelik, yönergeler , çağ ve bilimin öngördüğü durumlarla iyi bir eğitim seviyesine çıkarmaktır.
 3. MSÜ Endüstri Mühendisliğ ; Bu bölümde sizlere düşen tek kelimeyle çözüm üretebilmek ve startejik durumlarda anlık karmaşıklığı giderebilmenizdir.
 4. MSÜ Elektronik Mühendisliği ; Bu bölümde sizlere oldukça yetkili bir iş düşmekte. Hava kuvvetleri komutanlığının ulusal ve uluslararası durumlarda atmış olduğu göreve istinaden proplemleri en iyi şekilde çözümlemesi ve sorunları gidermesi gerekir. Burada bu sorunları çözümleyen ve uygulayan kişi olmanın yanı sıra uygulatanda olabilmektir.
 5. MSÜ Bilgisayar Mühendisliği ; Bu bölüm sizlerin üretken olmanızı bekler. Komutanlığın ihtiyaç duyduğu alanlarda teknolojik anlamda üretkenlik beklentisi bulunmaktadır. Bu beklenti uluslar arası rekabet düzeyindedir.
 6. MSÜ Beşeri ve Sosyal Bilimler ; Bu bölümde Atatürk ilkeleri ve inkilaplarına bağlı olarak milli ve manevi duyguları kendine rehber edinmiş. Muhakeme kabiliyetine sahip sürekli değişen çağa uyum sağlayabilen yaratıcı adayları beklemektedir.
 7. MSÜ Temel Bilimler ; Burada size düşen ise dikkat meselesidir. Bu alandaki kişinin dikkat ve muhakeme yeteneğinin iyi olması buradan yola çıkarak soyut düşünebilmesi gerekmektedir.
 8. MSÜ Beden Eğitimi Ve Spor ; Bu alanda fiziki yeterlilik oranını arttırmak ön görülmektedir. Spor yapmayı alışkanlık haline getirip ferdi olarakta spor yapma bilinci oluşturmayı hedeflemektedir.
 9. MSÜ Yabancı Diller ; Hava kuvvetleri komutanlığının belirtilen dillerde uzman olarak hizmet verebilmesini hedeflemektedir. Yabancı dillerde dinleme , konuşma ve yazma gibi durumlarda uzman şekilde hizmet verebilmenizi bekler.

MSÜ Deniz Harp Okulu Bölümleri

MSÜ Deniz Harp Okulu Bölümleri bu bölümlere ait kısa bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 1. Endüstri Mühendisliği ; Bu bölüm sizlere karşılabileceğiniz bütün olumsuzluklarda çözüm üretebilmeniz gerekmektedir. Bilimsel bi bakış açısından bakabilme kabiliyeti kazanmış olmanız lazım.
 2. Makine Mühendisliği ; Enerji ve mekanik imalatında gelişmiş labaravutar ortamında verilecek olan lisans eğitimi sonrasında gemi üzerine geliştirici bir yere sahip olmanızdır.
 3. Gemi İnş. ve Gemi Makineleri Müh. ; Milli gemi üretiminde dizayn ve yenilikçi bir bakışıaçısında bulunabilmeniz önem arz etmekte.
 4. Bilgisayar Mühendisliği ; Gemi donanımında programlama ile ilgili matematiksel ve mantıksal alanlarda çözümler üretebilmeniz gerektiği taktirde anlık çözümler yapmanız gerekmektedir.
 5. Elektrik – Elektronik Mühendisliği ; Milli üretimi olan muharebe gemimizin üretiminde milli bir görüşle bütün sistemlerin kurulumunu yapma kabileyinizin olmasıdır.

Bu makalemizde sizlere harp okulları ve bölüm branşları ile ilgili bilgileri aktardık. Dilerseniz bu gönderinin altına veya Soru – Cevap sitemize görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Vatan sever bir asker olmanız dileğiyle.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir