MSÜ Nedir? MSÜ Sınavı Nedir?
0

Sizlerinde merak ettiği MSÜ Nedir , MSÜ Sınavı Nedir?  açılımı Milli Savunma Ünüversitesidir. Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir üniversitedir olan bu üniversite adındanda belli olduğu gibi askeri bir üniversitedir. Burada okuyabilmeniz için lise mezuniyeti sonrasında bu üniversiteye girebilmeniz gerekmektedir. MSÜ Nedir Milli savunma üniversitesi bu üniversitede tabiri caiz ise çekirdekten subay adayları yetiştirmektedir. Bu subayların ileride hızlı ve startejik düşüncelere sahip olmasını sağlamak amacıyla üniversite yıllarından itibaren askeri disiplin ve ülke sevgisi ile eğitilirler.

Bu üniversitenin bölümlerine bağlı olarak Ankarada Kara Harp Okulu, Tuzlada Deniz Harp Okulu, İstanbul Yeşil Köyde Hava Harp Okulu, Balıkesir’de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Yalovada Deniz Astsubay Meslek Okulu, İzmirde Hava Astsubay Meslek Okulu, ve daha bir çok ilde branşlara göre meslek yüksek okulları mevcuttur.

MSÜ Nedir MSÜ Sınavı Nedir 

MSÜ Sınavı Nedir?  Kimler MSÜ Sınavına Girebilir?

MSÜ sınavı Subay veya astsubay olmak isteyen kişilerin gireceği ve bu okuldan mezun olup rütbeli bir asker olmak isteyenler içindir.  Peki ama Kimler MSÜ sınavına girebilir? Bu sınava girebilmeniz için bazı şartlar bulunmakta.

İşte MSÜ Sınavı İçin Şartlar ;

 1. En öncelikli olması gerek şey Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktır.
 2. Yaş sınırı olan bu üniversitede gün veya aya bakılmaksızın en fazla 20 yaşında olmak gerekmektedir.
 3. Lise mezunu olmak gerekmektedir.
 4. Üniversite girişi için ÖSYM tarafından oluşturulan YGS ve YKS sınavına girmiş ve üniversitenin belirlemiş olduğu puanı almış olması gerekmektedir.
 5. MSB tarafından belirlenmiş olan taban puanı almış olması gerekmektedir.
 6. Hergangi yasa dışı bir topluluk içerisinde yer almamış olmak ve bireysel olarak bile hiç bir suça karışmamış olmak gerekmektedir.
 7. Devletin yapmış olduğu güvenlik soruşturmasında devletin kendisine kölge düşürecek rüşvet, alıkoyma, darp etme, sahtekarlık, dolandırıcılık, gibi bir çok suçtan hüküm giymemiş ve böyle bir suça karışmamış olmak gerekmektedir.

Başvuru yaptığınızda devlet sizlerin yukarıda belirtilen davranışlarını kontrol edip sizleri kendi bünyesine öyle kabul etmektedir.

MSÜ Eğitim Süresi Kaç Yıl?

MSÜ eğitim süresi hazırlık ve eğitim öğretim süresi dahil olmakla birlikte beş yıldır. Bu süreyi öğrenciler en fazla altı yıl içerisinde eğitimini tamamlanması gerekmektedir. Mezun olan adaylar Subay veya Astsubay olarak diplomasını evrensel geçerliliği olan bir lisans diploması almaktadır.

Askeri eğitim ile sizlere takım komutanlığı seviyesinde akedemik olarak bir eğitim verilir. Bu eğitim ile görev süresince olumlu ve olumsuz süreçleri çözümleme ve yürütme ile alakalı eğitimlerdir. Sizleri tam manası ile takım komutanı olarak yetiştirebilmek için İlk başlarda haftada bir kaç gün bu şekilde eğitimler görürken 2-3 ve 4 sınıflarda bu eğitim süreleri arazide 9 haftaya kadar uzayabilmektedir. Tam bir komando eğitimi verilen bu eğitimlerde amaçlanan şey arazi şartlarına uyum sağlamanız ve sürekli olarak çözüme ve takım liderliğine odaklanmanızdır.

Askeri intibak eğitimi olarak bilinen bu eğitim şöyledir; 

 1. 1 ve 2. sınıflar için eğitim süresi 4 ile 5 haftadır.
 2. Bu eğitim süresince , Spor , atış ve tatbikatların yoğun şekilde işlendiği belirtilmektedir.
 3. 3.sınıflar için ise bu eğitimin süresi 9 hafta süreyle komando temel eğitimi ve mukavamet kazandırmak için olan eğitimdir.
 4. Komando eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar daha sonrasında 3 haftalık paraşüt eğitimide almaktadırlar.

Yukarıda belirtilmiş olan eğitimler sizleri oldukça zorlayacaktır. Bu eğitimler sayesinde dinamik ve hızlı düşünebilen bir askeri eğitimi lisans derecesinde olabileceksiniz.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda bizleri değerlendirebilir. Soru cevap sitemizde sorular sorabilirsiniz. Yorumlar kısmında eksik olan bilgiler için yorum yapabilirsiniz veya şuan okumakta olan kişiler güncel olan bilgileri bizlerle paylaşabilirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir