Nasıl Subay Olunur?
0

Nasıl Subay Olunur? Sorusunun cevabı için sizlere yaptığımız kısa bir araştırmayı kaleme alacağız. Öncelikle subay olabilmek için bir çok yol var. Bunlardan ilki Milli Savunma Üniversitesi tarafından askeri okullarda yetiştirilen subay adaylarıdır. İkincisi ise lisans mezunlarına açılan kontejandan yapılan alımlardır.

Nasıl Subay Olunur? Öncelikle bu mesleğe başlamak için sağlam bir yapınızın olması gerekmete. Bu alanda oldukça zor olan bir piskolojik baskı altında kalabilir veya yaşacağınız operasyonlardan etkilenebilirsiniz. Öncelikle Subay olduğunuzda liderliğinizin ön planda olması önemsenir ve startejik düşünmeye eğilimli olmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra sizleri zorlu bir eğitim beklemekte bazı günler iki saat uyku ile bütün bir günü geçirmeniz bile beklenebilir. Bu durumda piskolojik olarak sağlam bir yapıya sahip olmanız gerekmektedir. Cümlenin tam manası ile Subay olmak için bütün şartları zorlamanız gerekecek. Sözü fazla uzatmadan aşağıda yazmış olduğumuz şartlara ve okul koşullarını okuyarak işe başlayalım. Unutmayın her TÜRK ASKER doğar.

Subay Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekmektedir. Çifte vatandaş ise Türk vatandaşlığının geçerli olması tercih edilmektedir.
 • Yaş Şartı Subaylık başvurusu yapacak olan kişinin 18 ile 27 arasındadır. Bazı branşlarda bu yaş sınırı farklılık gösterebilir.
 • Askerlik Durumu adayın askerlikle ilişkisinin olmaması gerekmektedir. Askerlik hizmetini tamamlamış veya askerlikten muaf olmuş olması gerekmektedir.
 • Sağlık Şartları Askeri subayların işleri gereği zorlu saha deneyimi fiziksel olarak, Starteji düşünürlüğü için ise Pisikoljisinin yerinde olması dolayısıyla sağlıklı bir birey olması gerekmektedir. Adaylık sürecinde hastane raporu ve heyete girmeleri istenebilir.
 • Eğitim Şartları Subay olabilmek için en az lise diplomasının olması gerekmektedir. Bazı branşlar için üniversite mezunu olma şartı bulunmaktadır. Askeri üniversitelere başvurarak doğrudan doğruya subaylık eğitimi alabilirsiniz.
 • Sınav ve Mülakat Aşamaları Subaylık başvurusu yapan adayların belirtilen spor yazılı veya sözlü mülakata katılmaları gerekir. Subaylık sınavlarında yapılan sınavlar genellikle kişinin liderlik yapısını, zeka seviyeleri, startejik düşünebilmeyi hedef alır.

Subaylık Başvuru Süreci

Subaylık başvurusu yapmak isteyen adaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından açılan ilanlara başvuru yapması gerekmektedir. Askeri alımları ve başvuruları ilgili kurumun web sitesinden takip ederek başvuru yapılması gerekmektedir. Subaylık başvurusu esnasında alım yapılan branşlara bakarak size uygun olan branşa başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru sürecinde, başvurunun olumlu olup olmadığı, sınavlar ve mülakat aşaması ile devam eder. Başvuru yapan adaylar genellikle aşağıdaki adımları takip eder;

 • Online Başvuru Askeri okulların kendi web sitelerinde açılan başvuruyu takip ederek ilgili alanları doldurakrak başvuru yaparlar.
 • Sınavlar başvuru yapan adaylar sınavlara tabi olurlar. İlgili kurum yazılı olarak sınav yapabilir, Fiziksel yeterlilik testi uygulayabilir. Adayların bunlara katılmaları zorunludur. Bu sınvarlar ile adayın fiziken yeteneğini, ve bilgi düzeyini ölçer.
 • Mülakatlar adayların, mülakata katılmasında adayın liderlik tutumunu ve kişilik özelliklerini öğrenmek için yapılır.
 • Sağlık Muayenesi başvuru yapan adayların, başarılı olanlarının hastaneye yönlendirilerek heyet raporu alarak göreve uygundur raporu almaları gerekmektedir.
 • Başvuru Sonucu bütün aşamaları sorunsuz tamamlayan adayların, Askeri okullarda eğitim görmeye hak kazanmış olurlar.

Subaylık Başvurusu İçin Gerekli Belgeler;

Başvuru yapan adayların aşağıda sıraladığımız belgeleri beyan etmeleri gerekmetedir.

 • Nufus Cüzdanı ve Kimlik Fotokopisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu kanıtlayan bir kimlik belgesi sunmanız gerekmetedir.
 • Diploma veya Mezuniyet Belgesi Lise veya üniversite mezuniyet belgesi ve fotokoposi ile sunmanız gerekmektedir.
 • Askerlik Durum Belgesi Askerlikle ilişkinizin olmadığı veya muaf olduğunuzu gösteren belgeyi sunmanız gerek.
 • Biometrik Fotoğraf Genellikle son altı ay içerisinde çekilmiş olması istenen biometrik fotoğrafı belgelerinizle beraber sunmanız gerekmektedir.
 • Başvuru Ücreti Başvuru ücretini yatırdığınızı kanıtlayacak bir makbuz sunmanız gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartları karşılayan adaylar, artık bir subay adayı veya subay olabilir. Subaylık Başvuru Süreci her alımda branşlara göre değişiklik gösterebilir. Bu durumu göz önüne alarak her başvuru sürecinde Katılım şartılarını detaylıca incelemelidir. Başvuruları ilgili kurumun web sitelerinden takip etmeniz gerekmektedir.

Sizler için Milli Savunma Üniversitene bağlı olan okulların ve başvuruları bire bir takip edeceğiniz faydalı linkleri aşağıya sıralıyoruz.

Milli Savunma Üniversitesi Bölümleri;

Sizlerde Yukarıda belirtilen linklerde alımları takip edebilirsiniz. Bizleri değerlendirmek için lütfen yorum yapın aklınıza takılan durumları dile getirmekten çekinmeyin. Başarılar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir