Uzman Erbaş ve Uzman Çavuşların Sınav Aşamaları
0

Uzman Erbaş ve Uzman Çavuşların Sınav Aşamaları Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askeri personel olarak görevlerini sürdürmekte olan uzmanlar ve erbaşlar bazı sınav aşamalarına tabii tutulurlar.Uzman Erbaş ve Uzman Çavuşların Sınav Aşamaları Uzman erbaş sınav aşamalarına geçmeden önce gelin hep birlikte uzman ve erbaşların görev-sorumluluklarına göz atalım. Bu yazımızda siz kıymetli okuyucularımız için Türk Silahlı Kuvvetleri’nde  oldukça önemli bir role sahip olan uzman ve erbaşların görevlerini ele alacağız.

Uzman ve Erbaşların Görev- Sorumlulukları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askeri personel olarak çalışmalarını sürdürmekte olan uzmanlar ve erbaşların vatani vazifelerinin yanı sıra pek çok görev ve sorumlulukları yer almaktadır. Uzmanlar ve erbaşlar subay, astsubay ve erlerin arasındaki ilişkilerini düzenlemekte etkin rol oynarlar. Bu birimlerdeki asayişlerden hem uzmanlar hem de erbaşlar sorumluluk almaktadır. Bunun yanı sıra silahlı araçların onarım ve bakım işlemleri ile yakından ilgilenebilirler. Uzman ve erbaşların görevleri yalnızca yukarıda saymış olduğumuz bu görevler ile sınırlı değildir. Yerleşke güvenliğinin sağlanmasında aktif rol oynarlar.

Uzman ve Erbaşlar Sözleşmeli Mi?

Türk Silahlı Kuvvetlerde askeri düzende görevlerini sürdürmekte olan uzman ve erbaşların sözleşmeli olup olmadığı kullanıcılar tarafından oldukça fazla merak konusu olmuştur. Uzman ve erbaşların sözleşmeli olup olmadıklarını bu yazımızda sizler için araştırmak istedik. Uzman ve erbaşlar beş yıldan fazla olmamak ve iki yıldan az olmamak koşulu ile sözleşmeye tabii tutulurlar.

Uzman ve Erbaşlar Nereye Bağlı Olarak Görevlerini Yaparlar?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışmalarını sürdürmekte olan bütün askeri personellerin ait ve bağlı olduğu birimler ya da kurumlar yer almaktadır. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki hem uzmanlar hem de erbaşlar T.C İç İşleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak vatani vazifelerini yerine getirmektedir.

7 Yıl Görev Yapan Uzman Erbaşlar Ne Kadar Tazminat Alma Hakkına Sahiptir?

7 yıl T.C İç İşleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’nda askeri ve vatani  vazifelerini yerine getirme gayreti göstermekte olan uzman erbaşlar 7 yıllık süre içerisinde görev süresi ve maaş hesabı da baz alınarak tazminat miktarını hesaplamak zorundadır. İşte tam da bu bağlamda 7 yıllık süre diliminde görev süresi ve maaş hesabı belirlendikten sonra tazminat ortalaması genelde 70.000-80.000 Türk Lirası kadar tazminat alabilme hakkına sahiptir.

İstifa Eden Asker Ne Kadar Tazminat Öder?

Bu konuda oldukça fazla merak edilen durumlardan biri olarak kabul edilmektedir. Eğer asker istifa ederse kendisine ödenmiş olunan hizmet bedelinin 4 katını ödemek zorundadır. Bu sebepten dolayı istifa eden bir askerin tazminat bedeli kendisine yapılmış olan hizmet bedelinin 4 katı olarak kabul edilir. Bunun için özellikle ifade edilmesi gerekir ki askerliğe ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin herhangi bir askeri birliğinde vatani vazife yapmak için başvuran kişilerin psikolojik yönden hazır olmaları son derece önemli hususlardan biri olarak karşınıza çıkar.

Uzman Erbaşların ve Uzman Çavuşların Sınav Aşamaları 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri düzeneğinde  görevlerini sürdürmekte olan uzman erbaşların ve uzman çavuşların belli başlı sınav aşamaları yer almaktadır. Bu sınav aşamalarına kısaca göz atacak olursak başta ön sağlık muayenesi olarak kabul edilir. Ön sağlık muayenesinden geçiş hakkı olmayan kişiler ne yazık ki sınava tabii tutulamaz. Genelde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bütün kademede ve askeri birliklerde ön sağlık muayenesi şartı aranmaktadır. Bundan sonraki aşamada ön sağlık muayenesinden geçen kişiler fiziki yeterlilik testine tabii tutulurlar. Fiziki yeterlilik testinden de başarılı bir not ortalaması ile geçmekte olan kişiler mülakat aşamasına kaydolmuş olurlar. Mülakatlar yüz yüze yapılmaktadır.

Adayların mutlaka mülakat saatini kaçırmamaları ve mülakat yerlerine birkaç saat önceden gelmeleri gerekmektedir. Herhangi bir olumsuzluk durumda adaylara tekrar bir şans verilmesi zor bir durumdur. Bunun yanı sıra özellikle ifade edilmesi gerekir ki eğer bir uzman erbaş ya da uzman çavuş ön sağlık muayenesi testinden geçip de bir sonraki aşama olarak karşımıza çıkan fiziki yeterlilik testinden belirtilen başarı puanı ile sınavını bitirmez ise mülakata geçmeye hak kazanamaz. Mülakattan sonraki aşama ise yazılı sınav aşaması olarak bilinir. Yazılı sınav aşamasında hem uzman erbaşların hem de uzman çavuşların yüksek not almaları gerekmektedir. Düşük not aldıkları taktirde ne yazık ki  bütün sınav hakları yanar.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir